כיצד שימוש בטכנולוגית ניטור תבניות העלאת גירה מסייע באיתור ואבחנה מוקדמת של מחלות, ומאפשר טיפול יעיל

רותם רבינוביץ מנהל מוצר

ידוע שהעלאת הגירה הינו מדד המקושר ישירות למצב הפיזי ולבריאותן של הפרות החולבות. למעשה, וטרינרים, תזונאים, ויצרני חלב מסתמכים על ניתוח תבניות העלאת גירה כדי לנתח את מצבן הבריאותי של הפרות ברפת.

להעלאת גירה יש מספר מטרות עיקריות שלכולן יש השפעה ישירה על בריאותה ורוחתה של הפרה. ראשית, הלעיסה מפרקת את המזון ומסייעת בהעברתו לכרס. שנית היא מגבירה את ייצור הרוק, המשמש כבופר כנגד חומצות הקיבה המופרשות בתהליך העיכול.

בממוצע פרות חולבות מעלות גירה במשך כ 500 +/- 100 דקות ביום. ירידה בזמן העלאת גירה עשוי להצביע על בעיות בבריאות כגון, ירידה בצריכת מזון או בתפקוד הקיבה. טכנולוגיה מתקדמת המנטרת במדויק זמן העלאת גירה מאפשרת אבחון מחלות מוקדם ועוזרת בגיבוש תוכניות טיפול והחלמה יעילות יותר. מעקב אחר תבניות העלאת גירה יכול גם לספק אינדיקציה בזמן אמת לבעיות הקשורות להזנת העדר.

להלן כיצד ניטור העלאת גירה מסייע לניהול בריאות העדר:

גילוי מוקדם של מחלות

ככל שהאבחון מוקדם גדלים הסיכויים להחלמה מהירה.
באופן מובהק ירידה\שינוי בדפוסי העלאת גירה תתגלה עוד לפני ירידה בתנובת החלב. בעוד שהשיטות המסורתיות למדידה ומעקב אחר תנובת החלב יחשפו בעיות בריאות מאוחר יותר. מערכת ניטור בריאות עי' העלאת גירה תהיה גם יעילה יותר מתצפית ויזואלית .
עובדה מוכחת היא שפרה עם דלקת עטין מתפתחת עדיין תמשיך לזמן מה לייצר חלב באותה תנובה ממוצעת בזמן במקביל לירידה מיידית בהעלאת גירה. מערכת הניטור המדויקת של SCR תזהה את השינוי בתבניות העלאת גירה הרבה לפני שהרפתן יזהה זאת במכון החליבה, יישום זה מאפשר לרפתנים ולווטרינרים לאבחן באופן מיידי בעיות בריאות ולקבוע טיפול בהתאם.

ירידה ברורה בהעלאת גירה המצביעה על בעיה בריאותית


הערכה מדויקת של תהליך ההחלמה

לאחר האיתור המוקדם והטיפול במחלה, מערכת הניטור תמשיך לספק מידע ותובנות לגבי עקומת ההתאוששות עי' המשך מעקב עלדפוסי העלאת גירה וחזרתם לנורמה הרבה לפני שייצור החלב יתיצב על ערכיו הקודמים.
בעוד שחזרה לזמן העלאת גירה נורמלי היא סימן להצלחת הטיפול, שיעוריי העלאת גירה נמוכים או לא יציבים מעידים כי שהפרה לא החלימה וכדאי לבחון מחדש את תוכנית הטיפול.

עליה של רמת העלאת הגירה בחזרה – מצביעה על התאוששות הפרה

מעקב התאוששות מהמלטה

ניטור העלאת גירה מסייע באופן מובהק גם בהערכת התאוששות הפרות לאחר המלטה. חשוב מאוד להעריך את מצבה הבריאותי של הפרה מיד לאחר המלטה, מאחר ובעיות בריאות עלולות לגרום לבעיות בתחלובה, למחלות קליניות, ובסופו של דבר להשפיע לרעה על תנובת החלב של העדר.
פרות לאחר המלטה עם רמות אכילה נמוכות עשויות לסבול ממחלות המלטה כמו KETOSIS  ו MATRISIS (דלקת ברחם). דוח הבריאות של SCR מציג חריגה מעקומת התאוששות העלאת גירה  בשבוע הראשון לאחר ההמלטה, מה שמאפשר לרפתן להתמקד בפרות הזקוקות לעזרה וחיזוק לאחר ההמלטה ולהתחיל טיפול לפני שמתפתחות מחלות קשות והפרה של המאזן האנרגטי.

בגרף ניתן לראות ירידה של רמת הע"ג בפרה במהלך ההמלטה ומייד לאחריה – ובהמשך עליה ברמת הע"ג למצב תקין

 

בקרה על הזנת העדר באמצעות מערכת הניטור

יתרון נוסף של מערכת טמון בכך שהיא מאפשרת לרפתנים להעריך בצורה מדויקת יותר את הזנת העדר.
העלאת הגירה קשורה ישירות לסוגי ואיכות המזונות שפרות צורכות. החלק הסיבי הארוך של המזון מתפרק במהלך העלאת גירה, מה שמאפשר לחידקי הקיבה לעכל את הסיבים. מכיוון שכמות גדולה מדי של סיבים ארוכים תתבטא בזמן העלאת גירה ממושך יותר, ניטור העלאת גירה יכול לשפוך אור על שינויים לא רצויים בהרכב המזון.
רפתן טיפוסי יקפיד על לו״ז האכלה קבוע, וכך גם יהיו זמני העלאת הגירה בקרב כלל העדר. כל חריגה מהזמנים הללו מעידה על בעיה פוטנציאלית, בין אם מדובר במזון עצמו או במערכת האבסה, או בזמני האבסה.
אפליקציית המעקב על שגרת קבוצה של SCR מאפשרת לרפתן כלי מעקב יעיל האבסה של כל קבוצה בעדר ומסייעת לו בגילוי ליקויים באבוס, בשוקת המים, או צפיפות יתר בשטח הרביצה.


סיכום

מערכת ניטור עדר היא חיונית  ביותר להערכת בריאות העדר. על ידי זיהוי חריגות מדפוסי העלאת גירה תקינים והתראת הרפתן מבעוד מועד, המערכת של SCR  מאפשרת איתור וטיפול מוקדם במחלות ומבטיחה שבריאות הפרות  תישמר ביום יום, לאחר המלטה, ועל רווחתו של העדר כולו.